piątek, 25 września 2015

Prawdziwa metamorfoza

Dzisiaj coś o metamorfozach. Małe, duże oraz bardzo popularne. Co chwila na jakiejś stronie internetowej widzę zdjęcia-reklamy z cyklu: przed i po, czasem nie wiadomo, które gorsze. Telewizja również obrodziła w tego typu programy. Inny makijaż, fryzura lub ubranie i stoi przed nami inna osoba. Takie zmiany nie dotyczą tylko ludzi. Budynki też mogą przejść ogromne metamorfozy.
Bardzo dobrym przykładem zabytkowej metamorfozy jest zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu Chęcińskim. Z Kielc samochodem dojedziemy tam w kilkanaście minut. 
Dworek zbudował Jan Branicki, starosta chęciński w latach 1630-1657. Miała to być rezydencja, która pełniłaby także funkcje obronne. Otaczała go fosa (jej fragmenty zachowały się do dziś), która miała utrudnić ewentualnym napastnikom przedostanie się do budynku. Po potopie szwedzkim przeniesiono tam siedzibę Starostwa Chęcińskiego, ponieważ poprzednia została zniszczona.
Przed dworkiem znajduje się zabytkowy park. Prowadzi do niego barokowa brama w formie łuku triumfalnego wybudowana przez starostę Stefana Bidzińskiego. W ten sposób uczcił zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
W XVIII wieku dworek nie pełnił już funkcji reprezentacyjnych, a wiek XIX został przerobiony na folwark. Ta kariera nie trwała zbyt długo, bo szybko przemienił się w magazyn na zboże. Niestety nie było to dobre dla zabytkowego budynku. Wiele elementów dekoracyjnych uległo zniszczeniu. Dopiero w latach 20. XX wieku Ministerstwo Rolnictwa oddało go szkole rolniczej powstałej w okolicy. Dzięki temu budynek odremontowano na początku lat 40.
Ale historia zatoczyła koło. Znowu stał się opuszczony i niepotrzebny. Powoli zaczął go toczyć trąd rozkładu.

Zdjęcia przed renowacją:*

Barokowa brama zbudowana z okazji zwycięstwa pod Wiedniem

Dworek

Dworek

Park

Choć upiorna rezydencja straszyła swym wyglądem, nie została spisana na straty. W ostatnich latach powstało tu Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Odrestaurowano dworek i park. Teraz znajdują się tu: Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Biobank, czyli Publiczny Bank Komórek Macierzystych.

Zdjęcia z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego:

Widok z lotu ptaka    źródło:http://rcnt.pl/
Biobank
Park

Park
Brama Jana III Sobieskiego

Dworek

Dworek

Centrum Nauki Leonardo da Vinci


Centrum Nauki Leonardo da Vinci     źródło:http://cndavinci.pl/
W  ostatnie wakacje odwiedziłam Podzamcze Chęcińskie. Odnowiony park i dworek prezentują się świetnie. Aż miło pomyśleć, że nie straciły na zawsze swej szansy i nie rozpadły się powoli jak inne zabytki. Dobrze, że ktoś uratował fragment naszej historii i dał mu nową oprawę. Może dla innych zabytków też jest nadzieja i ratunek?
Moim zdaniem to udana rewitalizacja terenu, ciekawe połączenie kilkusetletniej zabudowy z budynkiem Biobanku wyglądającym jak scenografia z filmu science-fiction (a jestem fanką tego gatunku ;P). Centrum Nauki Leonarda da Vinci koniecznie trzeba odwiedzić. Wystawy interesujące, a budynek niezwykle pomysłowy. Spacer po parku również nie będzie stratą czasu.

Do dziś zachowane fragmenty fosy


*Zdjęcia zabytku  z przed renowacji pochodzą z książki ,, Milczące kamienie, szlakiem zamków i warowni Kielecczyzny", wydanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej

5 komentarzy:

 1. DOBRA ROBOTA - to o projektantach, wykonawcach i inwestorze.
  PIĘKNY I WARTOŚCIOWY WPIS - to o Autorce

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Dwa lata temu spędzałam sylwestra w Świętej Katarzynie i wtedy razem ze znajomymi odkryłam, że w okolicach Kielc można naprawdę sporo zobaczyć! Ale tego nie widzieliśmy. Zapiszę to sobie w pamięci. Bardzo udana rewitalizacja i interesujący wpis!
  Przy okazji zapraszam do małej zabawy blogowej - szczegóły u mnie w ostatnim wpisie.
  (I tak jeszcze po belfersku, dbając o jakość językową takich ciekawych wpisów; powinno być: "zboże" i "kilkusetletni".)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ortografia i Interpunkcja te dziewczyny naprawdę bywają podstępne;)
   Co do województwa świętokrzyskiego to żałuję, że nie zawiało minie do Wiślicy. Po pierwsze bazylika, a po drugie dom Długosza, w końcu 2015 to jego rok. W świętokrzyskim jest wiele super miejsc.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia, mają swój unikatowy charakter :) Bardzo lubię zabytki i stare budowle, mają w sobie coś nie z tej Ziemi :)

  OdpowiedzUsuń