poniedziałek, 16 marca 2015

Średniowiecze - lektury obowiązkowe

Większości osób epoka średniowiecza zazwyczaj kojarzy się z mrokiem, brudem, ciemnotą i przemocą. Wyobrażamy sobie bogobojnych ludzi i płonące stosy. Postrzegamy te czasy stereotypowo, mówimy ,,średniowiecze" jeżeli coś kojarzy nam się z wyjątkowym zacofaniem. A przecież tak wiele rzeczy zawdzięczamy tej epoce. Oczywiście jak wszystko, więc także średniowiecze miało swoje dobre i złe strony. Prawdę od mitu pomoże oddzielić Jacques Le Goff.

Jak wyglądało średniowiecze? Jak długo trwało? Kim byli ludzie tej epoki?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce Jacques'a Le Goff'a ,,O średniowieczu".
Francuski historyk i mediewista stworzył bardzo oryginalną książkę z myślą o młodym czytelniku. Jest napisana w formie dialogu. Na zadawane najważniejsze pytania dotyczące średniowiecza autor odpowiada krótko i ciekawie. Nie nudzi i pokazuje średniowiecze takie, jakie było naprawdę.
Możemy dowiedzieć się, że wtedy powstały akademie, kobiety miały większe prawa niż w późniejszych epokach i oczywiście wielu innych rzeczy! Podczas lektury dowiemy się również, jak wyglądało życie ludzi, biednych i bogatych albo dlaczego budowano katedry.
Średniowiecze miało też swoje mroczne strony, Jacques Le Goff wspomina także o tym. Pisze o okrutnych wyprawach krzyżowych i prześladowaniach heretyków.
Mimo iż książka jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, to niezależnie od wieku warto jest ją mieć w biblioteczce. W przypadku książek ich objętość nie świadczy o wartości zawartych w niej treści. ,,O średniowieczu'' jest krótkie, ale pełne ważnych informacji. Gorąco polecam wielbicielom tej epoki, jak i tym, którzy dotychczas się nią nie interesowali.
Pozycja ta została wydana przez Oficynę Naukową, jako część serii ,,Chcemy wiedzieć". Inne tytuły z tej serii to m.in: ,,O śmierci", ,,O Bogu", ,,O kulturze".

PS  Przepraszam za dość długi brak wpisów, ale w zeszłym tygodniu byłam na wyjeździe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz