czwartek, 25 czerwca 2015

Dlaczego komiks?

Niektórzy twierdzą, że komiksy są gorsze od książek i dziecinne. To nieprawda, przecież ich treść to nie tylko superbohaterowie biegający lub latający w obcisłych, barwnych kalesonach. Komiks może poruszać każdy temat i skłaniać do przemyśleń.  Są komiksy zawierające treści filozoficzne, komiksy horrory, opowieści obyczajowe. Osobiście mam kilka swoich ulubionych komiksów, które cenię na równi z książkami.
Poza tym komiksy pomagają ćwiczyć nasze mózgi. Jak? A, no zwyczajnie czytanie komiksów stymuluje jednocześnie obie półkule mózgowe. Prawą odpowiadającą za myślenie intuicyjne w tym rozpoznawanie obrazów, lewą odpowiadającą za myślenie logiczne w tym czytanie.
Komiksy mogą zachęcać i pomagać w poznawaniu historii. Dzięki nim możemy w ciekawy sposób zapoznać się z wydarzeniami, które z początku mogą wydawać się nudne. Promując poznawanie historii Instytut Pamięci Narodowej wydaje serię komiksów dotyczącą historii Polski (do obejrzenia tutaj ). Trochę żałuję, że z powodu wycieczki szkolnej nie mogłam być na ostatnim Festiwalu Komiksu Historycznego organizowanego przez IPN. Cóż spróbuję za rok.

Właśnie skończyłam czytać jeden z komiksów wydanych przez IPN ,,W imieniu Polski Walczącej -2- Kampinos '44" autorstwa Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (ilustracje). Opowiada on historię jednego ze zgrupowań AK, konkretnie Doliniaków, pod dowództwem porucznika cichociemnego Adolfa Pilcha, z początku pod pseudonimem ,,Góra", później ,,Dolina" (podoba mi się ta gra słów).
Akcja zaczyna się pod koniec czerwca, kiedy porucznik Adolf Pilch  przeprowadza swoich ludzi z Puszczy Nalibockiej do Puszczy Kampinoskiej. Mimo, iż oznacza to przejście kilkuset kilometrów, udaje im się dotrzeć do celu. Pod koniec lipca ,,Doliniacy" wchodzą do Puszczy Kampinoskiej. Swoim przybyciem wzbudzają radość radość i zaskoczenie tamtejszych żołnierzy, ponieważ wraz z porucznikiem Adolfem Pilchem przybyło ok. 1000 ludzi. Mają pomóc powstańcom w Warszawie.


okładka komiksu
Jestem bardzo zadowolona z lektury tego komiksu. Jest bardzo ciekawy i wciągający, co umila czas czytania. Ilustracje są ładne i przejrzyste, więc szata graficzna nie powinna być dla nikogo przeszkodą. Polecam również tym mniej zainteresowanym historią, może taki sposób jej poznania do Was przemówi i zaciekawi.

Przykładowa plansza. 


3 komentarze:

 1. Jeśli mam okazję to sięgam po wartościowy komiks. Cenię zwłaszcza prace Rutu Modan, porusza ważne kwestie społeczne - konflikt palestyńsko- izraelski, czy stosunki między Polakami a Żydami.

  http://magdallenamagazine.blogspot.com/2014/04/w-komiksie-jak-w-zyciu.html

  Uważam że to świetny pomysł, żeby przemycić ważne problemy, historię, fakty, a także jest dobry wstęp do poważniejszego literatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam Twoje wpisy, dzieła tej autorki zapowiadają się bardzo ciekawie, myślę że wkrótce je przeczytam. Polecam komiks ,,Kot rabina" autorstwa Joann'a Sfar'a. Porusza tematy filozoficzne, ale też zagadnienia takie jak tolerancja, dodatkowo jest bardzo ładny graficznie.

   Usuń
 2. Ciekawe spojrzenie na temat komiksów. Ja nigdy ich nie czytałam (chyba, że kwalifikują się komiksy Disney'a z dzieciństwa). Większość ludzi rzeczywiście uważa komiksy jako nie warte uwagi. Sama nie wiedziałam, że istnieją komiksy o tematyce historycznej.

  OdpowiedzUsuń