poniedziałek, 30 listopada 2015

To nie bajki!

Miałam ostatnio długą przerwę w pisaniu, ale ostatnio w szkole wiele się dzieje i nie miałam czasu usiąść nad kolejnym wpisem. Ale oto jestem! Powracam do świata blogosfery z recenzją bardzo ciekawej książki historycznej.
Zacznijmy od pytania: Z czym kojarzy się nam książka historyczna? Pewnie większości ludzi (szczególnie młodzieży) z podręcznikiem szkolnym lub czymś napisanym w tym stylu. Zbiorowiskiem dat oraz suchych faktów. Tam nawet wydarzenia na pierwszy rzut oka ciekawe są opisane bez wyrazu. Opisane tylko po to, aby zmęczyć nasz i tak mocno nadwyrężony umysł. Żeby przeczytać coś ciekawszego trzeba sięgnąć po powieść historyczną, ale z tego rodzaju książki często nie nauczymy się historii, gdyż wiele wydarzeń jest dziełem wyobraźni autora.

Na szczęście są jeszcze książki popularnonaukowe, których autorzy łączą przyjemne (frajdę z czytania) z pożytecznym (nauka). Ostatnio właśnie skończyłam lekturę jednej z nich. Książka autorstwa jednej z moich ulubionych blogerek, autorki bloga Kobiety i historia, który nie będę ukrywać zainspirował mnie do blogowania.
,,Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to książka historyczna napisana przez Annę Moczulską. Są to zebrane biografie ciekawych kobiet z historii, które autorka porównuje do bajkowych bohaterek, np. Kopciuszka. Są napisane w ciekawie lekkim stylem. Ich czytanie naprawdę wciąga.

Okładka książki                 źródło: kobietyihistoria.blogspot.com

Autorka już we wstępie pisze, że chciała pokazać historię w sposób przystępny i zachęcający. Przedstawia ją więc w formie nawiązującej do baśni znanych wszystkim z dzieciństwa. Książka podzielona jest na pięć części, a każda z nich na rozdziały.

Część I. Kopciuszek. Tu znajdziemy opisy życia kobiet, których los tak jak los bajkowego kopciuszka zupełnie niespodziewanie się odmienił. Nagle z cienia trafiały na sam środek sceny. Przykładem takiej postaci opisanej przez autorkę jest caryca Katarzyna I. Była zwyczajną chłopką, która najpierw została kochanką, później żoną samego cara Piotra I.

Katarzyna I                                                               źródło: wikipedia.org

Część II. Śpiąca królewna. Tu przeczytamy historie niezwykłych kobiet, które tak jak śpiąca królewna czekały w uśpieniu aż ktoś wyrwie je ze snu. Nic nie znaczące spokojnie czekały na swoją kolej, by zapisać się na kartach historii. Cała Część II jest poświęcona trzem siostrom Jagiellonkom: Zofii, Annie oraz Katarzynie. Anna zawsze w cieniu matki lub brata, teraz na tronie jednego z najpotężniejszych państw w Europie.

Anna Jagiellonka                          źródło: wikipedia.org

Część III. Księżniczka na ziarnku grochu. Ziarnkiem grochu jest tutaj królewskie pochodzenie, które daje o sobie znać i ma tragiczne następstwa. Przykładem takiej kobiety jest lady Jane Grey, której pochodzenie okazało się fatum. Byłą królową Anglii tylko 9 dni, później została skazana na śmierć. Choć tron tak naprawdę należał się Marii Tudor, przez aspiracje rodziny to właśnie niechętna temu Jane na nim zasiadła. Biedna dziewczyna była tylko pionkiem w grze, gdyby stało się inaczej jako niezwykle inteligentna i wykształcona mogłaby zapisać się na kartach historii w zupełnie inny sposób.

Paul Delaroche  ,,Egzekucja Lady Jane Grey"                           źródło: wikipedia.org      

Część IV. Piękna i Bestia. Tu autorka wybrała bohaterów, którzy na pierwszy rzut oka, tak jak Bestia z baśni nie wydają się ani trochę sympatyczni. Dopiero po przeanalizowaniu ich biografii można zrozumieć, że tak naprawdę nie były to bezduszne potwory. I tak jak Bestia kryły we wnętrzu piękno. Jednak autorka sama przyznaje, iż jednego bohatera nie mogła w żaden sposób polubić. Miała tu na myśli Kazimierza Wielkiego. No cóż, nasz król był strasznym kobieciarzem, pewnego razu kiedy przebywał na dworze swojej siostry spotkał tam piękną dwórkę Klarę. Historia kończy się dla Klary bardzo źle. Jeżeli chcecie wiedzieć jak, sięgnijcie po książkę. 

,,Historia Klary Zach"  Aladár Körösfői-Kriesch                             źródło: wikipedia.org     
Część V. Królewna Śnieżka. Najbardziej wyraziste postaci w tej baśni to tytułowa Śnieżka i zła macocha. Do nich właśnie autorka porównuje historyczne bohaterki. Biedna, młoda dziewczyna oraz jakże kontrastująca z nią zła, dominująca, starsza od niej, od lat zajmująca wysoką pozycje wśród najbliższych teściowa czy matka. Jak niewinna ,,Śnieżka" może sobie z nią poradzić? Jednak autorka widzi królewnę jako naiwną, a ja nie mogę powiedzieć, że się z nią nie zgadzam, bo rzeczywiście dziewczyna nie raz dała się zrobić w konia. Zarówno Śnieżka bajkowa, jak i jej  historyczne odpowiedniki. Aby zaistnieć trzeba było umieć postawić na swoim, toczyć polityczną grę. Szara i nieśmiała myszka nie miała szans. Historyczne Śnieżki nie stały tak wysoko jak ,,złe macochy", ponieważ nie były tak inteligentne i przebojowe jak one. W części V autorka opisuje, m.in. historię Barbary Radziwiłłówny oraz królowej Bony. Biedna Barbara, ukochana żona Zygmunta Augusta i zła Bona, obdarzona mianem trucicielki, która rządziła wszystkimi. Biedactwo nie mogło przez nią zająć należnego miejsca? A może nie nadawało się do roli królowej tak jak zaradna, inteligentna Włoszka?

Barbara Radziwiłłówna                    źródło: wikipedia.org  
Książkę polecam wszystkim, którzy lubią ciekawe historie. Jest to również lektura świetnie nadająca się by rozpocząć swoją przygodę z książka historyczną, jeżeli do tej pory nie przekonała  Was do siebie muza Clio. 
Wersja papierowa książki posiada ładną, twardą okładkę, a także ilustracje z portretami bohaterek. Miłośnicy czytników mogą nabyć wersję elektroniczną.


Tytuł: ,,Bajki, które zdarzyły się naprawdę"
Autorka: Anna Moczulska
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: Kraków 2015
Liczba stron: 238

11 komentarzy:

 1. Po przeczytaniu Twojego opisu chętnie ją przeczytam. Pozdrawiam i życzę miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja recenzja Cię przekonała ;)

   Usuń
 2. To na pewno będzie wciągająca lektura! Dopisuję ją do moich książkowych must have na 2016 rok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco. Jestem jedank ciekawa czy w przypadku naszej Bestii, czyli Kazimierza autorka zaznacza, że część historyków jest zdania, iż do niczego Pięknej nie zmuszał, ale para miała najzwyczajniej w świecie romans. Okrutny los jaki spotkał Klarę i innych członków jej rodziny nie miał być może nic wspólnego z Kazimierzem, ale był po prostu konsekwencją spisku zorganizowanego przez Zachów i wymierzonego przeciwko rodzinie panującej, czyli Karolowi Robertowi, jego małżonce - siostrze Kazimierza, Elzbiecie i ich synom.

  PS Odpowiedziałam na pytania (wybrane). Jeszcze raz bardzo dziękuję za nominację :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowicie ciekawy post :). Słyszałam wiele opinii na temat niektórych historycznych postaci (bo nie wszystkich z Twojego postu, zresztą, nie tylko). Co do carycy Katarzyny... Nie wiedziałam, że pochodziła z chłopskiej rodziny, za to miała z pewnością słabość do mężczyzn - dlatego też nasz znany król, August Poniatowski został królem za jej sprawą, co więcej, był jej kochankiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już jakiś czas temu wpadła mi w oku, ale po Twojej rekomendacji na pewno przeczytam. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam Cię poinformować, że zostałaś nominowana do Tagu, który znajdziesz pod najświeższym postem :)
  Życzę dobrej zabawy :)

  world-chinese-rat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli zechcesz, możesz wziąć udział w wyzwaniu Tagowym u mnie :). Zostałaś nominowana ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobry wpis, zaciekawił mnie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń