piątek, 18 marca 2016

Nominacja

To już druga nominacja Rydwanika Historycznego do Liebster Blog Award. Tym razem za wyróżnienie dziękuję Patrykowi K., autorowi bardzo ciekawego bloga Niezwykła planeta.Tak więc zaczynam, oto pytania oraz moje odpowiedzi:1. Zaprzyjaźniona firma chce opłacić Ci dwumiesięczne wakacje. Jedynym warunkiem jest to, że przez cały czas ich trwania nie wyjedziesz poza wybraną przez siebie miejscowość. Które miejsce wybierzesz i dlaczego?

Zdecydowanie byłaby to Florencja, ponieważ po prostu uwielbiam to miasto. Niestety zawsze byłam tam dość krótko i nie zdążałam wszystkiego zobaczyć ;(
Przez dwa miesiące miałabym niewątpliwie bardzo dużo czasu, więc mogłabym zwiedzać ile bym chciała, a nawet miałabym chwilę na odpoczynek ;)


Piękna Florencja


2. Co byś wolał/a: stanąć na szczycie Mount Everestu, czy popłynąć na dno Rowu Mariańskiego?

Obie propozycje są bardzo ciekawe i trudno się zdecydować. Jednak gdybym miała wybierać, zdecydowałabym się na Rów Mariański. Jest w nim coś tajemniczego i niezwykłego. Myślę, że dla mnie byłoby większym przeżyciem zejść na dno, w nieprzeniknioną, tajemniczą ciemność.


3. Przegrałeś zakład i za karę musisz wstąpić do fanklubu jakieś postaci historycznej. W okolicy działają fankluby Juliusza Cezara, Winstona Churchilla i - co nie jest oczywiście przypadkiem - Sulejmana Wspaniałego. Który z nich wybierzesz?

Taki zakład szkoda by było wygrać ;) Bo co to za kara wstąpić do fanklubu jakieś postaci historycznej?
Ale wracając do pytania: wybrałabym Juliusza Cezara, bo rozpoczął nowy rozdział w historii starożytnego Rzymu. Gdyby nie on może nie byłoby nawet Cesarstwa Rzymskiego, ani dynastii julijsko-klaudyjskiej i świetnej książki Gravesa ,,Ja, Klaudiusz".
Poza tym bardzo lubię starożytność.


Juliusz Cezar


4. Gdybyś miał/a wolny wybór na którym z tych uniwersytetów chciałbyś/-abyś studiować: na Harvardzie, w Cambridge, czy na Jagiellonce?

Oczywiście chciałabym studiować na Harvardzie, ponieważ jest to najlepsza uczelnia na świecie. Niektórzy na takie pytanie patrzą przez pryzmat miejsca, w którym się uczelnia znajduje. Jednak dla mnie liczy się poziom, a nie to czy uniwersytet znajduje się w Polsce czy nie.
Swoją drogą studia na Harvardzie, MIT lub Uniwersytecie Stanforda to moje marzenie. Mam nadzieję, że w przyszłości rzeczywiście stanę przed takim wyborem jak w pytaniu.


Harvard


5. Jakie zwierzątko wybrałbyś/-abyś na stanowisko domowego pupilka, gdybyś do wyboru miał/a wszystkie poza psem i kotem?

Trafiłeś z tym pytanie (tak samo zresztą jak z poprzednim). Już dawno temu zaplanowałam, że w przyszłości będę mieć świnię. Są to jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt, a ja wyjątkowo cenię sobie tę cechę. Poza tym to na pewno ciekawe doświadczenie, wyjść z taką świnią na spacer.Ale nie umiałabym żyć bez kotów ;) Teraz mam trzy i na pewno zawsze będę mieć koty.


6. Z jakim politykiem zjadłbyś wystawny obiad i dlaczego?

Nie ma takiego, ponieważ obecnie żaden polityk nie sprostał moim oczekiwaniom.


7. Ludzie opracowali właśnie technikę podróży z prędkością kilkadziesiąt razy wyższą niż prędkość światła. Firmy turystyczne oferują tanie podróże w różne zakątki Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej. Gdzie najchętniej byś się wybrał/a?

Chciałabym zobaczyć cztery księżyce Jowisza odkryte przez Galileusza, ponieważ bardzo lubię tego włoskiego naukowca. Poza tym, choć to może dość banalne, chętnie odwiedziłabym Marsa, żeby przekonać się jaka jest na żywo ,,Czerwona Planeta".
Jako fanka Star Trek'a (a przede wszystkim Spock'a) polatałabym sobie po całej galaktyce poszukując planety Vulcan.

8. Możesz wybrać dowolnego sportowca i dowolną dyscyplinę sportową, w której się z nim zmierzysz. Kogo i co wybierzesz?

Raczej nie jestem fanką sportu, nie lubię oglądać wydarzeń sportowych, ani sama się nim zajmować. W-F nie jest moją ulubioną lekcją, a aktywność fizyczna nie jest rzeczą, którą mnie cieszy. W sumie jedyna dyscyplina, która sprawia mi przyjemność to e-sport. Tak więc po prostu nie wiem kogo bym wybrała. Szczególnie, że przy moich ,,zdolnościach" sportowych każdy pojedynek poddałabym walkowerem.
Jeżeli chodzi o sport to bardziej niż wielkie gwiazdy sportu podziwiam ludzi, dla których sport jest zwycięstwem nad własnymi ograniczeniami takimi jak np. Darek Strychalski.


Cały film ,,Zwycięzca" można zobaczyć tutaj, gorąco polecam!

9. Który film spośród wszystkich, które obejrzałeś/-aś, uważasz za najlepszy?

Nie mogę wybrać jednego filmu. Najbardziej lubię filmy, książki i gry, które dają do myślenia. Mogę powiedzieć, że są dwa takie filmy, które skłoniły mnie do głębszych refleksji.
Pierwszy to ,,Ghost in the Shell" opowiadający historie agentów cyborgów z przyszłości ścigających przestępce, włamującego się do ludzkich umysłów (większość ludzi jest częściowo maszynami). Film porusza kwestie granicy między człowiekiem, a maszyną. Moim zdaniem przy obecnym postępie technologicznym będzie to wkrótce realnym problemem.Drugim tytułem, który szczególnie zapadł mi w pamięć jest ,,Oni żyją". Film opowiada o dziwnych istotach, które opanowały ziemię. Gołym okiem nie da się ich odróżnić od zwyczajnych ludzi. Nieświadomi niczego mieszkańcy Ziemi łatwo dają się ogłupić. Film jest doskonałą metaforą dotyczącą kultury masowej, a może raczej trafną diagnozą rzeczywistości?
Warto także obejrzeć z powodu świetnej ścieżki dźwiękowej, idealnie dopasowanej do filmu oraz tekstu o gumie do żucia, ci co oglądali wiedzą o co chodzi;)

10. Co robisz, gdy nie chce ci się nic robić?

Po prostu nic ;)


11. Czy widzisz w tych pytaniach jakąś regułę? (podpowiedź: przewiń nieco w górę) ;)

Nie

Oto moi nominowani:


Pytania dla szczęśliwych nominowanych z pogranicza historii i SF:

1. Wolałabyś/ wolał pracować w NASA czy w ESA?
2. Gdyby można było przenieść się w czasie, z którym z wielkich odkrywców chciałabyś/chciałbyś odbyć podróż?
3. Jaka jest książka Twoich marzeń, którą chciałbyś mieć w domowej biblioteczce (np. rękopis Cezara, pierwsze wydanie dzieła Kopernika itp.)?
4. Jakiej postaci historycznej najbardziej nie znosisz i dlaczego?
5. Jaki serial historyczny byłby Twoim zdaniem lepszy ,,Dynastia Piastów", czy ,,Szaleństwa Sasów" (na polskim tronie oczywiście)?
6. Wolałabyś/wolałbyś mieszkać w starożytnym Rzymie, czy w starożytnej Grecji? Wybór uzasadnij.
7. Jakiego renesansowego artystę chciałabyś/chciałbyś poznać?
8. Czy uważasz, że ludzkość zmierza w stronę świata opisanego w dystopijnych książkach?
9. O jakim zawodzie marzyłaś/marzyłeś w dzieciństwie?
10. Możesz przenieść się do świata gry komputerowej, jaką grę byś wybrała/wybrał? (Jeżeli w nic nie grasz, wymyśl.)
11. Co jest straszniejsze, inwazja obcych czy zombie?

4 komentarze:

 1. Gratuluję drugiej nominacji! Muszę przyznać, że kocham serial ,,Ghost In The Shell" - Japończycy mają zdumiewająco kreatywne wizje przyszłości :) Najbardziej z postaci lubię Motoko Kusanagi :) Kiedyś moja siostra miała fryzurę podobną do jej ułożenia włosów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście też, dziękuję za nominację :)

   Usuń
 2. Mam propozycję/pomysł: a propos Grecji i Rzymu, może byś kiedyś opisała największych starożytnych poetów z tych krajów?
  Oczywiście, to tylko propozycja :)

  Pozdrawiam ciepło i życzę udanych, ciepłych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń