czwartek, 28 stycznia 2016

Najchętniej czytana książka

Dzisiejszy post dedykuję mojej ulubionej pisarce, której każda powieść jest dla mnie magiczna i pozostanie w mym sercu do końca życia. Chodzi oczywiście o Jane Austen, której życie już dawno przeszło do historii, ale proza wciąż działa na miliony czytelników na całym świecie. Data publikacji tego posta nie jest przypadkowa. Dzisiaj mamy 203 rocznicę pierwszego wydania mojej ulubionej książki, czyli ,,Dumy i uprzedzenia" autorstwa Jana Austen.

Jane Austen
Książka ukazała się 28 stycznia 1813 roku. Angielska pisarka wydała powieść pod pseudonimem ,,A Lady" (Pewna dama). Musiała zachować anonimowość, ponieważ w tamtych czasach jako kobieta autorka była narażona na wiele nieprzyjemności. Choć Jane Austen nie mogła podpisać się pod swoją powieścią, dzisiaj jest jedną z najbardziej popularnych  pisarek w Wielkiej Brytanii, a ,,Duma i uprzedzenie" jest drugą najchętniej czytaną książką na wyspach. Powieść zajmuje również pierwsze miejsce na liście BBC.
Okładka książki
Państwo Bennet wraz z pięcioma córkami mieszkają w niewielkim angielskim miasteczku. Pewnego razu do posiadłości w sąsiedztwie przybywa bogaty Charles Bingley. Jesteśmy w czasach, w których małżeństwo jest miarą życiowego sukcesu kobiety. Nowy sąsiad od razu wzbudza zainteresowanie pani Bennet, której celem jest dobrze wydać córki za mąż, a skoro jest ich pięć nie jest to prostym zadaniem. Po długich namowach żony ojciec młodych panien udaje się z wizytą do sąsiada. W końcu rodzina zostaje zaproszona przez Bingley'a na bal. Na przyjęciu oprócz części osób z miasteczka są obecni także znajomi gospodarza, między innymi bardzo bogaty Fitzwilliam Darcy. Z powodu swojego majątku wzbudza duże zainteresowanie osób biorących udział w balu. To jednak szybko gaśnie, kiedy okazuje się że młodzieniec jest wyjątkowo dumny oraz zarozumiały i gardzi osobami o niższej pozycji społecznej. Szybko zraża do siebie Elżbietę Bennet (drugą córkę Bennet'ów). Elżbieta jest ulubienicą ojca, dość ładna, bardzo inteligentna i oczytana. Pomimo swych wcześniejszych opinii jej zalety szybko dostrzega Darcy, mimo iż panna Bennet pochodzi z niezbyt zamożnej rodziny. I tu właśnie pojawiają się tytułowe duma i uprzedzenie. On dumny, ona uprzedzona. I wokół tego toczy się dalsza akcja książki.
W swojej najsłynniejszej książce Jane Austen opisuje życie wyższych angielskich sfer z czasów regencji. Ważna jest tam rola kobiet, co również ukazuje autorka. Mężczyzna zdobywał wysoką pozycje w społeczeństwie, np. dzięki wojsku, czy też karierze duchownego, podczas gdy kobieta mogła osiągnąć to tylko przez odpowiednie małżeństwo. Jednak główna bohaterka powieści chce kierować się w życiu swoim własnym szczęściem i nie chcę wyjść za mąż tylko dla pieniędzy.
Wiele myśli, które Jane Austen zawarła w swojej książce jest aktualnych do dziś. Na przykład to, że nie można oceniać ludzi pochopnie, bez wcześniejszego poznania. Jest to główny przekaz ,,Dumy i uprzedzenia", bowiem pierwotnie książka miała się nazywać ,,Pierwsze wrażenia". Ludzie oceniają innych powierzchownie, myślą stereotypami, kierują się uprzedzeniami, tak było w czasach Jane Austen i pewnie szybko się nie zmieni.
Bohaterowie książki to postaci wiarygodne psychologicznie, mimo 203 lat od publikacji nie straciły nic ze swojego uroku.
Ja wysłuchałam audiobook'a z serii ,,Mistrzowie słowa" czytanego przez Joannę Szczepkowską. Polska aktorka jest rzeczywiście Mistrzynią słowa, ponieważ interpretuje tekst naprawdę świetnie. Wydaje mi się, że na mój sposób odbioru książki w dużej mierze wpłynął ten mistrzowski sposób czytania.

Audiobook

Powstało wiele ekranizacji oraz adaptacji ,,Dumy i uprzedzenia". Między innymi film z 2005 roku. Było to dość wierne odwzorowanie książki. Bardzo dobra obsada, kostiumy i scenografia. W główne role wcielili się Keira Knightley (Elżbieta) i Matthew Macfadyen (Darcy).

Plakat filmowy
Drugą ekranizacją, która podobała mi się najbardziej jest miniserial BBC z 1995 roku. Bohaterowie są bardzo podobni do tych, których sobie wyobrażałam. Klimat i scenografia także najbardziej odpowiadały moim wyobrażeniom. Poza tym miniserial jest dłuższy, więc lepiej odwzorowuje książkę, ponieważ znajdziemy w nim więcej szczegółów. Ja osobiście lubię, kiedy ekranizacja jest wierna pierwowzorowi. Tu w głównych bohaterów wcieli się Colin Firth (Darcy) oraz Jennifer Ehle (Elżbieta).


Jest też wersja bollywoodzka, dziejąca się współcześnie w Indiach tytuł angielski brzmi ,,Bride & Prejudice" oczywiście jak to w bollywoodzkim filmie nie mogło zabraknąć śpiewu i tańców synchronicznych. Poniżej zwiastun.


Podsumowując ,,Duma i uprzedzenie" to świetna książka, która mimo iż romantyczna, nie jest przeznaczona tylko dla kobiet. Pierwszymi fanami Jane Austen, którzy spotykali się aby rozmawiać o jej dziełach byli mężczyźni. Podczas I wojny światowej ,,Dumę i uprzedzenie" czytali brytyjscy żołnierze, aby zapomnieć o codziennym koszmarze wojny. Fanem Jane Austen był także Winston Churchill. ,, Duma i uprzedzenie" to opowieść dobra dla każdego, niezależnie od wieku. Wszystkim, którzy nie czytali gorąco polecam.

4 komentarze:

 1. To także jedna z moich ulubionych pozycji! Jane Austen świetnie opisywała tamte czasy, z dystansem, z nutką żartobliwości, której nie każdy i nie zawsze jest się w stanie dopatrzyć. Ale jak już przyuważy to myślę, że ta pisarka na stałe zamieści w jego sercu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Jeśli raz już się przeczyta i dostrzeże te zabiegi autorki, to na zawsze się zakocha ;)

   Usuń
 2. Chyba najbardziej znana jest ta ekranizacja z Colinem, ale ja jej wciąż nie widziałam. Natomiast do książki wspaniale jest od czasu do czasu wrócić - świetne charaktery, wspaniała, bardzo romantyczna historia. Jak tu nie kochać Jane? ;)

  Uściski,
  Tirindeth's

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci tą ekranizację (moją ulubioną), ponieważ naprawdę dobrze oddaje klimat świata książki stworzonego przez Jane Austen.

   Usuń